| Hard Drive Size | 512 GB |
|---|---|
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Co Processor | Integrated Intel Arc Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1390 Grams |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 2021 |
| Form Factor | Thin & Light |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, or Bluetooth connectivity |
| Warranty Type | On Site |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 31.2L x 22.1W x 1.5Th Centimeters |
| Optical Device Type | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Scanner Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | OLED |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Display Technology | OLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Computer Wireless Type | 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total USB Ports | 3 |
| Number Of Ports | 5 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 14 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Core Ultra 5 125H |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Brand Name | Lenovo |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | 14IMH9 |
| Box Contents | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Card |
| Manufacturer | Lenovo, One of the below: Hefei Bitland Information Technology Co.,Ltd – No.4088 Jiuxiu Road National Hefei economic & technology development area Hefei Anhui China LCFC(Hefei) Electronics Technology Co., Ltd. – NO.1-3188,YUNGU ROAD, HEFEI EXPORT PROCESSING ZONE. ANHUI PROVINCE,CHINA Tech-Com(Shanghai) Computer Co Ltd – No.6 Ln.58,San-Zhuang Rd., Songjiang EPZ ShangHai, China Wistron InfoComm (Kunshan) Co.Ltd – 168# First Avenue, Kunshan Export Processing Zone, Kunshan, Jiangsu, China Compal information technology (kunshan) CO., LTD. – Address: No. 58, the 1st street, Kunshan Export Processing Zone, Jiangsu, P.R.O.C. CHINA Kunshan Hichain storage Co. Ltd – No. 88 Xinxiang Road Avenue Kunshan CBZ Wujiang Hichain warehousing LTD – No.2088 Pangjin road, Wujiang economic development area, Jiangsu, China |
| UPC | 198154652807 |
| ASIN | B0F1MWSS7S |
| Importer Contact Information | Lenovo (India) Private Limited, RBD Icon, Level 2, Doddenakundi Village, Marathahalli Outer Ring Road, K. R. Puram Hobli, Bangalore 560037, Karnataka, India |
| Item Type Name | Laptop |
| Manufacturer Contact Information | One of the below: Hefei Bitland Information Technology Co.,Ltd – No.4088 Jiuxiu Road National Hefei economic & technology development area Hefei Anhui China LCFC(Hefei) Electronics Technology Co., Ltd. – NO.1-3188,YUNGU ROAD, HEFEI EXPORT PROCESSING ZONE. ANHUI PROVINCE,CHINA Tech-Com(Shanghai) Computer Co Ltd – No.6 Ln.58,San-Zhuang Rd., Songjiang EPZ ShangHai, China Wistron InfoComm (Kunshan) Co.Ltd – 168# First Avenue, Kunshan Export Processing Zone, Kunshan, Jiangsu, China Compal information technology (kunshan) CO., LTD. – Address: No. 58, the 1st street, Kunshan Export Processing Zone, Jiangsu, P.R.O.C. CHINA Kunshan Hichain storage Co. Ltd – No. 88 Xinxiang Road Avenue Kunshan CBZ Wujiang Hichain warehousing LTD – No.2088 Pangjin road, Wujiang economic development area, Jiangsu, China |
| Packer Contact Information | One of the below: Hefei Bitland Information Technology Co.,Ltd – No.4088 Jiuxiu Road National Hefei economic & technology development area Hefei Anhui China LCFC(Hefei) Electronics Technology Co., Ltd. – NO.1-3188,YUNGU ROAD, HEFEI EXPORT PROCESSING ZONE. ANHUI PROVINCE,CHINA Tech-Com(Shanghai) Computer Co Ltd – No.6 Ln.58,San-Zhuang Rd., Songjiang EPZ ShangHai, China Wistron InfoComm (Kunshan) Co.Ltd – 168# First Avenue, Kunshan Export Processing Zone, Kunshan, Jiangsu, China Compal information technology (kunshan) CO., LTD. – Address: No. 58, the 1st street, Kunshan Export Processing Zone, Jiangsu, P.R.O.C. CHINA Kunshan Hichain storage Co. Ltd – No. 88 Xinxiang Road Avenue Kunshan CBZ Wujiang Hichain warehousing LTD – No.2088 Pangjin road, Wujiang economic development area, Jiangsu, China |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 Year On Site Warranty, 1 Year Premium Care |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | Lpddr 5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 7467 MHz |
| System RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 18 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Life | 7 Hours |
| Number Of Cells | 4 |
| Lithium Battery Energy Content | 65 Watt Hours |
| Keyboard Description | Backlit Chiclet |
| Control Method | Voice |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Yoga Slim 7 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Luna Grey |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core Ultra 5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Feature | Design: 1.49 cm Thin and 1.39 kg Light, Full Body Aluminium Material, Backlit Keyboard |
Lenovo Yoga Slim 7 Intel Core Ultra 5 125H Built-in AI 14″(35.5cm) WUXGA-OLED 400Nits Laptop (16GB RAM/512GB SSD/60Hz/100% DCI-P3/Win11/MSO 21/Alexa/Grey/1.39Kg), 83CV006BIN
₹83,999.00












