| Colour | Luna Grey, R5, 12GB, RTX 3050A, R7, RTX 4050, R7, 24GB, RTX 3050A, R5, 24GB, RTX 3050A |
|---|---|
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Co Processor | RTX 3050A |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2380 Grams |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics RAM Size | 4 GB |
| Automatic Backup Software Included | Office Home 2024 |
| Form Factor | Gaming Laptop |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | Keyboards |
| Warranty Type | On Site |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 25.8L x 35.9W x 2.2Th Centimeters |
| Optical Device Type | Not Available |
| Video Output | HDMI |
| Scanner Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Computer Wireless Type | 802.11ax |
| Cellular Technology | 5G |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wifi 6 |
| Total USB Ports | 4 |
| Hardware Interface | USB |
| Number Of Ports | 4 |
| Total HDMI Port | 1 |
| Speaker Description | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.1 |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 7435HS |
| CPU Model Generation | 9th Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Brand Name | Lenovo |
| Country of Origin | China |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | 15IRX9 |
| Box Contents | Laptop |
| Manufacturer | Lenovo, One of the below: Hefei Bitland Information Technology Co.,Ltd – No.4088 Jiuxiu Road National Hefei economic & technology development area Hefei Anhui China LCFC(Hefei) Electronics Technology Co., Ltd. – NO.1-3188,YUNGU ROAD, HEFEI EXPORT PROCESSING ZONE. ANHUI PROVINCE,CHINA Tech-Com(Shanghai) Computer Co Ltd – No.6 Ln.58,San-Zhuang Rd., Songjiang EPZ ShangHai, China Wistron InfoComm (Kunshan) Co.Ltd – 168# First Avenue, Kunshan Export Processing Zone, Kunshan, Jiangsu, China Compal information technology (kunshan) CO., LTD. – Address: No. 58, the 1st street, Kunshan Export Processing Zone, Jiangsu, P.R.O.C. CHINA Kunshan Hichain storage Co. Ltd – No. 88 Xinxiang Road Avenue Kunshan CBZ Wujiang Hichain warehousing LTD – No.2088 Pangjin road, Wujiang economic development area, Jiangsu, China |
| UPC | 198156846259 |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (51) var dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction; P.when('A', 'cf').execute(function(A) { 4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #692 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #42 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0F837CQSW |
| Importer Contact Information | Lenovo (India) Private Limited, RBD Icon, Level 2, Doddenakundi Village, Marathahalli Outer Ring Road, K. R. Puram Hobli, Bangalore 560037, Karnataka, India |
| Item Type Name | Laptop |
| Manufacturer Contact Information | One of the below: Hefei Bitland Information Technology Co.,Ltd – No.4088 Jiuxiu Road National Hefei economic & technology development area Hefei Anhui China LCFC(Hefei) Electronics Technology Co., Ltd. – NO.1-3188,YUNGU ROAD, HEFEI EXPORT PROCESSING ZONE. ANHUI PROVINCE,CHINA Tech-Com(Shanghai) Computer Co Ltd – No.6 Ln.58,San-Zhuang Rd., Songjiang EPZ ShangHai, China Wistron InfoComm (Kunshan) Co.Ltd – 168# First Avenue, Kunshan Export Processing Zone, Kunshan, Jiangsu, China Compal information technology (kunshan) CO., LTD. – Address: No. 58, the 1st street, Kunshan Export Processing Zone, Jiangsu, P.R.O.C. CHINA Kunshan Hichain storage Co. Ltd – No. 88 Xinxiang Road Avenue Kunshan CBZ Wujiang Hichain warehousing LTD – No.2088 Pangjin road, Wujiang economic development area, Jiangsu, China |
| Packer Contact Information | One of the below: Hefei Bitland Information Technology Co.,Ltd – No.4088 Jiuxiu Road National Hefei economic & technology development area Hefei Anhui China LCFC(Hefei) Electronics Technology Co., Ltd. – NO.1-3188,YUNGU ROAD, HEFEI EXPORT PROCESSING ZONE. ANHUI PROVINCE,CHINA Tech-Com(Shanghai) Computer Co Ltd – No.6 Ln.58,San-Zhuang Rd., Songjiang EPZ ShangHai, China Wistron InfoComm (Kunshan) Co.Ltd – 168# First Avenue, Kunshan Export Processing Zone, Kunshan, Jiangsu, China Compal information technology (kunshan) CO., LTD. – Address: No. 58, the 1st street, Kunshan Export Processing Zone, Jiangsu, P.R.O.C. CHINA Kunshan Hichain storage Co. Ltd – No. 88 Xinxiang Road Avenue Kunshan CBZ Wujiang Hichain warehousing LTD – No.2088 Pangjin road, Wujiang economic development area, Jiangsu, China |
| Unit Count | 1 Piece |
| Warranty Description | 1 Year Onsite |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Available Memory Slots | Yes |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 4800 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| System RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Life | 6 Hours |
| BatteryAverage Life Standby | 6 Hours |
| Lithium Battery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Human Interface Types | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | LOQ |
| Screen Size | 15.6 |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| RAM Memory Installed Size | 24 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Backlit Keyboard, HD Audio |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Feature | Warranty:- 1Year Onsite plus an 1 Year Accidental Damage Protection |
Lenovo LOQ, AMD Ryzen 7 7435HS, NVIDIA RTX 3050A 4GB, 24GB RAM, 512GB SSD, 15.6″(39.6cm), 144Hz, Windows 11, Office Home 2024, Grey, 2.4Kg, 83JC00GDIN, 3 Mon. Game Pass Gaming Laptop
₹67,989.00












