| Style Name | 6GB RTX 3050, 6GB RTX 4050, 8GB RTX 4060 |
|---|---|
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Co Processor | AMD Radeon R7 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2290 Grams |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home, MS Office Home 2024 + MISC PC Game Pass DA 3M, 1 year Microsoft 365 Basic Free |
| Form Factor | Netbook |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 25.5L x 35.8W x 2.4Th Centimeters |
| Optical Device Type | No |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Refresh Rate | 144 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Available Memory Slots | yes |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| System RAM Type | DDR5 RAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium Battery Energy Content | 52.5 Watt Hours |
| Human Interface Types | Keyboard |
| Keyboard Description | Compact Keyboard |
| Speaker Description | DTS:X® Ultra;Dual speakers;HP Audio Boost |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 7 7445HS |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Brand Name | HP |
| Country of Origin | China |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | BV3A8PA |
| Box Contents | Laptop, Power Adapter, User manual |
| Manufacturer | HP, HP India Sales Pvt. Ltd. |
| UPC | 199251615047 |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (70) var dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction; P.when('A', 'cf').execute(function(A) { 3.9 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #2,753 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #52 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0FDKPXD95 |
| Importer Contact Information | HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Item Type Name | Laptop |
| Manufacturer Contact Information | HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Packer Contact Information | HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty on the device from the date of purchase. In case of any technical/product related queries, please call 1800-258-7170 or 1860-258-3079 |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Computer Wireless Type | Bluetooth |
| Total USB Ports | 3 |
| Hardware Interface | USB |
| Number Of Ports | 8 |
| Total HDMI Port | 1 |
| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Performance Blue |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Feature | Other Features: Camera: HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones, Keyboard: Full-size, backlit, performance blue opaque keyboard with numeric keypad, Audio:DTS:X Ultra;Dual speakers;HP Audio Boost, Battery type:3-cell, 52.5 Wh Li-ion polymer; Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes |
HP Smartchoice Victus, AMD Ryzen 7 7445HS, 6GB RTX 3050, 16GB DDR5(Upgradeable) 512GB SSD, FHD, 144Hz, 300 nits, 15.6”/39.6cm, Win 11, M365* Office24, Blue, 2.29kg, fb3134AX/3120ax, Gaming Laptop Amazon.in: Computers & Accessories
₹73,490.00















