| Hard Drive Size | 512 GB |
|---|---|
| Other Special Features of the Product | Portable, Thin |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Co Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1700 Grams |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Laptop |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | bluetooth |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 23.6L x 35.9W x 2Th Centimeters |
| Chipset Type | intel |
| Optical Device Type | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Scanner Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Technology | FHD |
| Touch Screen Type | multi-touch |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Available Memory Slots | 1 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3.2E+3 MHz |
| System RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total USB Ports | 3 |
| Hardware Interface | USB |
| Number Of Ports | 10 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Processor Type | Core i5-1235U |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i5-1235U |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4E+3 MHz |
| Brand Name | Lenovo |
| Country of Origin | India |
| Model Year | 2022 |
| Model Number | lenovo v15 |
| Box Contents | Laptop, User manual, Adapter |
| Manufacturer | Lenovo, Lenovo India Pvt Ltd, RSNO 19/1A,2A Edayar Palayam village, Cuddalore Main Road, Thavalakuppam.Pondicherry-605007 |
| UPC | 196800459152 |
| Customer Reviews | 3.6 3.6 out of 5 stars (5) var dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction; P.when('A', 'cf').execute(function(A) { 3.6 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #65,973 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #2,024 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0C667GM6N |
| Importer Contact Information | Lenovo India Pvt Ltd, RBD Icon, 2nd Floor, Doddenekundi, Marathaalli Outer Ring Road, Bangalore, India 560037 |
| Item Type Name | Laptop |
| Item Height | 53.5 Centimeters |
| Manufacturer Contact Information | Lenovo India Pvt Ltd, RSNO 19/1A,2A Edayar Palayam village, Cuddalore Main Road, Thavalakuppam.Pondicherry-605007 |
| Packer Contact Information | Lenovo India Pvt Ltd, RSNO 19/1A,2A Edayar Palayam village, Cuddalore Main Road, Thavalakuppam.Pondicherry-605007 |
| Unit Count | 1 Case |
| Warranty Description | 1Y Onsite + 1Y ADP Add On |
| Network Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Computer Wireless Type | Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Lithium Battery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Human Interface Types | Keyboard, Microphone, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | 6-row, spill-resistant, backlit |
| Control Method | Touch |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo V15 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Iron Grey |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i5-1235U |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Special Feature | Portable, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Feature | Keyboard: 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, SMB Service Hot key, numeric keypad, Touchpad: Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad |
Lenovo V15 Intel Core i5 12th Gen 15.6″ (39.62 cm) FHD (1920×1080) Antiglare 250 nits Thin and Light Laptop (8GB RAM/512GB SSD/DOS/Iron Grey/1.7 kg), 82TT004VIH
₹40,695.00









