| Hard Drive Size | 512 GB |
|---|---|
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Micro Edge Display |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Co Processor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2290 Grams |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics RAM Size | 6 GB |
| Automatic Backup Software Included | yes |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Drive Interface | USB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 35.8L x 35.8W x 2.4Th Centimeters |
| Video Output | HDMI |
| Scanner Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Refresh Rate | 144 |
| Network Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Computer Wireless Type | Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wifi 6 |
| Total USB Ports | 2 |
| Hardware Interface | USB |
| Number Of Ports | 7 |
| Total HDMI Port | 1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 5 8645HS |
| CPU Model Generation | 2 nd Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Brand Name | HP |
| Country of Origin | China |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | fb3009AX |
| Box Contents | Laptop, Charger, User Manual |
| Manufacturer | HP, SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| UPC | 198990431253 |
| Customer Reviews | 3.7 3.7 out of 5 stars (65) var dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction; P.when('A', 'cf').execute(function(A) { 3.7 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #1,515 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #96 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0DTYX4VMP |
| Importer Contact Information | HP India Sales pvt limited, 24 kothari Arena, Hosur main road, Adugodi , Bangalore -560030. |
| Item Type Name | Laptop |
| Manufacturer Contact Information | SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Packer Contact Information | SG66 – QUANTA CQ Tech-Front (CHongqing) computer CO.,LTD 18#, comprehensive bonded zone avenue, Shapingba District 401332 Chongqing China |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty on the device from the date of purchase. In case of any technical/product related queries, please call 1800-258-7170 or 1860-258-3079 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Available Memory Slots | yes |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| System RAM Type | DDR5 RAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 8.5 Hours |
| Lithium Battery Energy Content | 52.5 Watt Hours |
| Human Interface Types | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Screen Size | 39.6 Centimetres |
| Colour | Blue |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Ryzen 5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Micro Edge Display |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Feature | 【Micro-edge display】Enjoy a captivating visual experience on a 15.6" FHD display, featuring a rapid 144Hz refresh rate, anti-glare screen, for an unparalleled gaming experience. |
HP Smartchoice Victus, AMD Ryzen 5 8645HS, 6GB RTX 3050, 31 Tops, 16GB DDR5(Upgradeable) 512GB SSD, 144Hz, 300nits, FHD, 15.6″/39.6cm, Win11, M365* Office24, Blue, 2.3kg, fb3009AX, AI Gaming Laptop
₹63,990.00
















