| Size | 27" 16GB MSO 21, 27" 16GB MSO 24, 24" 16GB MSO24 |
|---|---|
| Colour | Shell white |
| Additional Features | Webcam |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | USB, USB 2.0 |
| Item Dimensions | 61.3 x 18.6 x 51.7 Centimeters |
| Item Weight | 6720 Grams |
| Specification Met | Energy Star |
| Video Output | HDMI |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Style Name | 13th Gen Intel Core i5 |
| Cooling Method | Air |
| Power Plug Type | Type D |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| DriveMemory Storage Capacity | 16 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Socket | Socket A |
| Processor Count | 1 |
| Total USB Ports | 5 |
| Total HDMI Port | 1 |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Human Interface Types | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Speaker Description | dual 2 w speakers |
| Brand Name | HP |
| Model Number | 27-cr0407in |
| Model Name | HP Desktop |
| Box Contents | Desktop PC, Wireless Keyboard & mouse |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2023 |
| CPU Model Number | i5-1355U |
| Country of Origin | China |
| Video Processor | Intel |
| UPC | 197497740004 |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (161) var dpAcrHasRegisteredArcLinkClickAction; P.when('A', 'cf').execute(function(A) { 4.1 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #1,954 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #6 in All in One PCs |
| ASIN | B0C6FC1FT8 |
| Importer Contact Information | HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Item Type Name | Desktop PC |
| Item Height | 51.7 Centimeters |
| Manufacturer | HP, HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Manufacturer Contact Information | HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Packer Contact Information | HP India Sales Pvt. Ltd. |
| Unit Count | 1 Pack |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty on the device from the date of purchase. In case of any technical/product related queries, please call 1800-258-7170 or 1860-258-3079 |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Co Processor | Integrated Graphics |
| Graphics Ram Type | VRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Screen Size | 27 Inches |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Scanner Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Network Connectivity Technology | USB |
| Computer Wireless Type | Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Brand | HP |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Core i5 |
| CPU Speed | 2 GHz |
| Cache Size | 12 MB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Personal |
| Personal computer design type | All in One |
| Feature | Ports:2 USB 2.0 Type-A;2 USB Type-A 5Gbps signaling rate;1 USB Type-C 5Gbps signaling rate,1 RJ-45 |
HP All-in-One PC 13th Gen Intel Core i5 27″ (68.6cm) FHD 16GB RAM, 1TB SSD, Intel UMA Graphics, 710 White Wireless Keyboard and Mouse Combo (Windows 11 Home, MSO 21, Shell White, 6.72 Kg) 27-cr0407in
₹67,990.00
















