Creality CR-10S PRO Parameters
| Molding Tech. | FDM |
| Printing size | 300*300*400mm |
| Printing Speed | 180mm/s, Normal 30-60mm/s |
| Precision | 0.1mm |
| Slice thickness | 0.1-0.4mm |
| Nozzle diameter | Standard 0.4mm can be in 0.3、0.2mm |
| Nozzle number | 1 |
| Nozzle temp. | 260 |
| Bed temp. | 110 |
| Working mode | Online or SD card offline |
| File format | STL, OBJ, AMF |
| Slice software | Cura、Repetier-Host Simplify3D |
| Power supply | Input:100-240V 5.9A 50/60 Hz Output:DC 24V 21 A |
| Total power | 480W |
| Filament | Pla\abs\Wood\TPU\gradient color\ Carbon fiber, etc. |
| Filament diameter | 1.75mm |






