| Print Technology | UFFTM (Ultra Fast Film) / DLP Technology |
| Max. Build Area (WxDxH) | 4.5″ x 2.5″ x 4″ (114 × 64 x 100 mm) |
| Layer Resolution | 25 / 50 / 100 microns |
| X-Y Resolution | 60 microns |
| Light Source | UV LED λ 405nm |
| Printing Software | XYZprint AMUV |
| Supported File Formats | .stl / XYZ format (.3ws / .3wn) |
| Material Compatibility | General / Tough / High Temperature / |
| Flexible / Castable / Dental | |
| User Interface | 5” Touch panel LCD (RTP) |
| Language | Multilingual |
| Connectivity | USB 2.0 / Wi-Fi / Ethernet / USB Flash Drive |
| Operating Systems | Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 (64-bit) |
| MAC OS X 10.10 / 10.11 / 10.12 / 10.13 | |
| Power Requirements | 100-240V 50/60Hz 120W |
| Operating Temperature | 20 ~ 30 °C / 68 ~ 86 °F |
| Operation Humidity | 40 ~ 80 % RH (no condensation) |
| Storage Temperature-Resin | 10 ~ 32°C / 50 ~ 89.6 °F |