Creality Ender 3 Pro Parameter
| Model | Ender-3 Pro |
| Printing Method | FDM(Fused Deposition Molding) |
| Printing Size | 220*220*250mm |
| Printing Speed | ±0.1mm |
| Nozzle Diameter | Standard0.4mm,can be in 0.2 0.3 mm |
| Bed Temp. | ≤110℃ |
| Working Mode | Online or SD card offline |
| File Format | STL, obj, amf |
| Slice Software | Cura, Repetier-Host, Simplify3D |
| Power Supply | Input: AC100-120V/6.8A 200-240V/3.4A/ 50/60Hz Output:DC 24 V 270W |
| Filament | 1.75mm PLA, ABS, Wood, TPU, Gradient color, carbon fiber, etc. |
| N.W | 6.9KG |
| Machine Size | 440-440-465mm |
| G.W | 8.9KG |
| Package Szie | 595*495*165mm |







